Öğrencilerin kafasını karıştıran soru: Yurt mu ? Ev Mi ?

Aydın’da öğrencilik hayatı yaşayan öğrencilerin aklından geçen ilk soru: Yurtta mı kalmalıyım yoksa evde mi kalmalıyım ?

İşte sizlere farkındalık sağlayacak bilgiler sunuyoruz.

Yurtta mı kalmalı Evde mi Kalmalı

Üniversite kapısına son giriş sınavı olan LYS’nin bitmesi ve puanların açıklanmasının ardından öğrenciler tercih yapacaklar. Tercih yapmayı bekleyen öğrenciler, şimdiden gitmek istediği şehirde yurtta mı yoksa evde mi kalması gerektiği konusunu düşünüyorlar. Bu konuda kararsız kalan gençler, soluğu internet üzerinde alıyorlar.

Üniversite’ye yeni başlayacak olan gençler için en mantıklı tercih yurtta kalmaktır. Yurtta kalmak, hem maddi açıdan daha çok rahatlatacağı gibi evde kalmak sizler için daha çok maddi zorluk demektir. Aynı zamanda hiç bilmediğiniz bir çevreye alışmak için yurt ortamı sizler için daha avantajlı olacaktır. Hiç tanımadığınız insanlarla eve çıkmak, sizler için olumsuz bir durum olacaktır.

EVDE KALMANIN ZORLUKLARI

Evde kalmanın en büyük zorluklarından birisi beslenmedir. Sağlıklı şekilde beslenmek ev ortamında oldukça zordur. Bununla birlikte yurt ortamında olduğu gibi yemeğiniz hazır şekilde önünüze gelmez. Yemeği kendiniz hazırlamalısınız ve bu da ayrı olarak zaman kaybıdır. Temizlik konusunda da arkanızı toplayacak insanların olmaması, en büyük zorluklarından birisidir. Aynı zamanda ev arkadaşınız ile bir sorun yaşadığınızda onu şikayet edeceğiniz birisi olmaz.

Aynı zamanda özellikle kız öğrencileri, ev ortamında anlaşmakta daha çok zorluk çekiyorlar. Kız öğrencilerinin, kız yurtlarını tercih etmeleri daha mantıklı olacaktır. Bu yüzden evde kalmanızı sizlere tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine kaliteli yurtlar da kalmanız sizler için daha avantajlı bir durum olacaktır.

YURTTA KALMANIN AVANTAJLARI

Ev yerine yurtta kalmak her zaman daha avantajlı bir durumdur. Öncelikle avantajlarından birisi maddi olarak çok daha rahatlayacaksınız. Yurtta giderlerin, yok denilecek kadar azdır. Elektrik, Su ve İnternet gibi faturalarla uğraşmayacaksınız. Yemeğiniz, profesyonel aşçılar tarafından sizlere hazırlanacak ve sunulacak. Aynı zamanda aynı odayı paylaştığınız insanlarla yaşadığınız sıkıntıları, yetkililerle konuşarak çözebilirsiniz. Gerek güvenirlik açısından olsun, gerek rahatlık açısından olsun yurtlar en büyük avantajınız olacak.

Kız öğrencilerinin kız yurtlarını tercih etmeleri çok daha mantıklı bir hareket olacaktır. Kız öğrencileri, eğer KYK kazanamazlarsa daha kaliteli yurtlarda konaklanma imkanını seçebilirler. Özel kız öğrenci yurtları, oldukça kaliteli yurtlardır. İnternet üzerinden kız öğrenci yurtlarına bakabilir, kaliteli ve özel kız öğrenci yurtlarını araştırabilirsiniz.


Diğer Blog

Anka Sosyal Medya

Bizi sosyal medyadan takip edin