Kız Öğrenci için Ev mi, Yurt mu Daha Cazip?

Kız Öğrenci için Ev mi, Yurt mu Daha Cazip?

Eşsiz ve benzersiz bir öğrencilik hayatı için barınma imkanları arasındaki tercihin iyi yapılması lazımdır. Bazı kişiler için ev hayatı eğlence dolu ve macera yaşamak adına en iyi tercihlerden birisidir. Ancak işin zorlukları ve meşakkatleriyle muhatap olunduğunda sanılan aksine bir durumun söz konusu olduğu anlaşılabilir.

Evdeki hayatın zorluklarına dair ölçüler

Öğrencilerin ev hayatını kendi aileleriyle beraber yaşadıkları ev atmosferiyle karıştırdıkları muhakkaktır. Yemek, elektrik, su ve gaz  gibi faturalarla uğraşmakla beraber, kira ve aidatın yanı sıra çıkacak ekstra ödemeler can sıkıcı olmaya başlayabilir. Üstelik doğru kişilerle kalınmadığı zaman paranın sorun teşkil edebileceği de bir gerçekliktir.

Ev temizliği konusunda da, birileri oldukça hassas diğer kişiler ise, pek de hassas yaklaşımlar içerisinde olmayabilir. Farklılıklara tahammülün ise, belli bir yere kadar sürdürülebilmesi tartışmaları kaçınılmaz kılabilir. Dolayısıyla huzursuz ve stresli bir ev ortamının olması muhtemeldir. Böyle bir ortamla ilgilenmek ise, asıl odaklanılması gereken derslerin aksatılmasına veya odaklanma becerisinin zayıflamasına neden olabilir. Sonuç ise, başarılı olunabilecekken başarısız olunan yığınla dersi tekraren almaktır.

Peki yurt ortamı nasıldır?

Başarılı bir öğrencilik sürecinin yaşanması için enerjinizi tüketen ödeme ve temizlik gibi işlerden kendinizi azade tutmanız gerekiyor. Derslerin dışında evin genel düzeniyle uğraşmak, gelen elektrik, su kira vesaire ödemeleri takip etmek gibi süreçler insanı yorabilir. Yurtta ise, bu türden problemler ve mesuliyetler söz konusu değildir. Temizlik ve hijyenin yurt personeli tarafından sağlandığı, ödemelerin de aileniz tarafından takip edildiği süreç içerisinde size düşen kendi sorumluklarınıza yönelmektir.

Ortak paylaşılması gereken mesuliyetlerin olmaması veya çok az olması yurt arkadaşlıklarını daha samimi hale getiriyor. Sosyal ilişkilerdeki genel kural ve adaplara dikkat edildiği sürece herhangi bir sıkıntı ve stresli durumun söz konusu olmaması, yurtları tercih edilebilir hale getiriyor. Ayrıca, imkanlar açısından evdeki imkanlardan daha fazlasının söz konusu olması da barınma olarak seçilmesinin nedenleri arasında sayılabilir.

Aydın Anka Kız Öğrenci Yurdu; ferah, nezih ve hijyen ortamların sunulduğu ve imkanlar açısından öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayan yapısıyla mutlu bir öğrencilik hayatının şubesi haline geliyor.

 


Diğer Blog

Anka Sosyal Medya

Bizi sosyal medyadan takip edin